BİLİMSEL PROGRAM

10 EKİM 2024, PERŞEMBE
12:00 – 13:30 Öğle Yemeği
13:00 – 17:00 EL – EL BİLEĞİ GÖRÜNTÜLEME VE ENJEKSİYON KURSU
13:00 – 14:00 EL – EL BİLEĞİ GÖRÜNTÜLEME: DİREKT GRAFİ-BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ VE MANYETİK REZONANS
Kurs Koordinatörü: Dr. Ali Balcı
13:00 – 13:30 Direkt Grafi
Dr. Ali Balcı
13:30 – 14:00 Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Rezonans
Dr. Ali Balcı
14:00 – 17:00 EL – EL BİLEĞİ GÖRÜNTÜLEME: ULTRASON EŞLİĞİNDE GİRİŞİM KURSU
Kurs Koordinatörü: Dr. Nevsun İnanç
17:00 – 17:15 Kahve Arası
17:15 – 17:30 AÇILIŞ
Dr. Emine Figen Tarhan
Sempozyum Başkanı
17:30 – 18:00 Romatoloji ve Elin Hayatımızdaki Yeri
(Abidin Dino ve El Resimleri)
Konuşmacı:
Daha sonra yayınlanacaktır.
19:00 Akşam Yemeği
11 EKİM 2024, CUMA
08:30 – 09:30 VAKANI GETİR OTURUMU – 1
Moderatör: Dr. Vedat Hamuryudan
Tartışmacılar: Dr. Fatoş Önen, Dr. Balahan Bora Makay, Dr. Murat İnanç
08:30 – 08:50 Psöriatik Artrit
Dr. Fatma Başıbüyük
08:50 – 09:10 Jüvenil İdiopatik Artrit ile Karışan bir CAAP olgusu
Dr. Rüya Torun
09:10 – 09:30 Sistemik Skleroz
Dr. Duygu Kerim
09:30 – 10:00 Kahve Arası
10:00 – 11:15 ROMATOLOJİK HASTALIKLARINDA EL VE EL BİLEĞİNE BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM – 1
Oturum Başkanları: Dr. Bahar Artım Esen, Dr. Süleyman Özbek, Dr. Taşkın Şentürk
10:00 – 10:25 Romatoid Artritte El ve El Bilek Tutuluma Yaklaşım
Dr. Gökhan Keser
10:25 – 10:50 Sistemik Lupus Eritematozus/Jaccaud Artropatisi
Dr. Neslihan Yılmaz
10:50 – 11:15 İnflamatuvar Myozitler ve El
Dr. İsmail Sarı
11:15 – 11:30 Kahve Arası
11:30 – 12:00 UYDU SEMPOZYUM – 1
12:00 – 13:30 Öğle Yemeği
13:30 – 15:00 ROMATOLOJİK HASTALIKLARINDA EL VE EL BİLEĞİNE BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM – 2
Oturum Başkanları:
Dr. Ömer Karadağ, Dr. Serap Öztürkcan, Dr. Didem Arslantaş
13:30 – 14:00 Sistemik Sklerozda Raynaud Fenomeni/Dijital Ülser
Dr. Levent Kılıç
14:00 – 14:30 Görüntüler Eşliğinde Kapilleroskopi
Dr. Yasemin Yalçınkaya
14:30 – 15:00 El ve El Bileğinde Skleroderma Taklitçileri
Dr. Ali Akdoğan
15:00 – 15:30 Kahve Arası
15:30 – 16:00 UYDU SEMPOZYUM – 2
16:00 – 17:15 PEDİATRİK ROMATOLOJİDE EL VE EL BİLEĞİNE BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM
Oturum Başkanları:
Dr. Balahan Bora Makay, Dr. Özge Gücenmez
16:00 – 16:25 Jüvenil idiopatik artritte el-el bileği tutulumu
Dr. Serkan Türkuçar
16:25 – 16:50 Diğer romatolojik hastalıklarda el-el bileği tutulumu
Dr. Hafize Emine Sönmez
16:50 – 17:15 Romatolojik hastalıklar ile karışan el-el bileği tutulumları
Dr. Rana İşgüder
17:15 – 17:45 SEÇİLMİŞ POSTER TURU
Poster Tartışmacıları:
Dr. Gökhan Kabadayı, Dr. Sevtap Şimşek,
Dr. Suade Özlem Badak
17:45 – 18:15 BİLGİ YARIŞMASI – 1: BUGÜN NE ÖĞRENDİK?
Dr. Gerçek Şen
19:00 Akşam Yemeği (Ana Restaurant)
12 EKİM 2024, CUMARTESİ
08:30 – 09:30 VAKANI GETİR OTURUMU – 2
Moderatör: Dr. Sedat Kiraz
Tartışmacılar: Dr. Kenan Aksu, Dr. Ahmet Gül, Dr. İhsan Ertenli
08:30 – 08:50 El Bileğinin Tüberküloz Osteomiyeliti
Dr. Utku Şentosun
08:50 – 09:10 Vaskülit – Mononöritis Multipleks
Dr. Ayşegül Avcu
09:10 – 09:30 Hajdu Cheney Sendromu
Dr. Derya Akarken
09:30 – 10:00 Kahve Arası
10:00 – 11:15 ROMATOLOJİK HASTALIKLARINDA EL VE EL BİLEĞİNE BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM – 3
Oturum Başkanları: Dr. Gülen Hatemi, Dr.Timuçin Kaşifoğlu, Dr. Didem Balcı
10:00 – 10:25 Psöriatik Artrit
Dr. Sibel Bakırcı
10:25 – 10:50 Kristal Artritler
Dr. Hakan Emmungil
10:50 – 11:15 Vaskülitler
Dr. Fatma Alibaz
11:15 – 11:30 Kahve Arası
11:30 – 12:00 UYDU SEMPOZYUM – 3
12:00 – 13:30 Öğle Yemeği
13:30 – 14:30 ENFEKTİF VE METABOLİK HASTALIKLARDA EL VE EL BİLEĞİNE BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM
Oturum Başkanları:
Dr. Zevcet Yılmaz, Dr. Göksal Keskin, Dr. Mehmet Şahin
13:30 – 13:50 Mukopolisakkaridozlar
Dr. Gökhan Sargın
13:50 – 14:10 Enfeksiyöz Patolojilerde El ve El Bilek Tutulumu
Dr. Duygu Ersözlü
14:10 – 14:30 El ve Bileği Etkileyen Metabolik ve Endokrin Bozukluklar
Dr. Ayten Yazıcı
14:30 – 14:45 Kahve Arası
14:45 – 15:15 UYDU SEMPOZYUM – 4
15:15 – 15:30 Kahve Arası
15:30 – 16:30 NON-İNFLAMATUVAR HASTALIKLARDA EL VE EL BİLEĞİNE BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM
Oturum Başkanları:
Dr. Veli Çobankara, Dr. Fahrettin Oksel, Dr. Timur Pırıldar
15:30 – 15:50 El osteoartriti: Klinik fenotipler, moleküler mekanizmalar ve tedavi
Dr. Atalay Doğru
15:50 – 16:10 Elde Tuzak Nöropatiler, De Quervain Tenosinoviti, Tetik Parmak
Dr. Vedat Gerdan
16:10 – 16:30 Hipertrofik Osteoartropati
Dr. Özgül Soysal
16:30 – 17:00 BİLGİ YARIŞMASI – 2: BUGÜN NE ÖĞRENDİK?
Dr. Gerçek Şen
17:00 – 17:30 SEÇİLMİŞ POSTER TURU
Poster Tartışmacıları:
Dr. Fatih Sarıtaş, Dr. Sinem Kabadayı
19:00 Akşam Yemeği (Ana Restaurant)
13 EKİM 2024, PAZAR
08:30 – 09:30 SÖZEL BİLDİRİ SUNUMLARI
Oturum Başkanları:
Dr. Serdal Uğurlu, Dr. Adem Küçük
09:30 – 10:00 Kahve Arası
10:00 – 11:00 EL VE EL BİLEĞİNE GİRİŞİMSEL OLARAK BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM
Oturum Başkanları:
Dr. Gonca Karabulut, Dr. Figen Yargucu, Dr. İsmail Uçar
10:00 – 10:20 Romatizmal Hastalıklarda El ve El Bilek Operasyonlar: Kime, Nasıl, Ne Zaman?
Dr. Ahmet Biçer
10:20 – 10:40 El ve El Bilek Patolojilerine Algolojik Yaklaşım
Dr. Sinan Pektaş
10:40 – 11:00 El ve El Bilek Patolojilerinde Rehabilitasyon
Dr. Duygu Kurtuluş
11:00 – 11:15 Kahve Arası
11:15 – 12:15 ROMATOLOJİDE AKILCI İLAÇ KULLANIMI
Oturum Başkanları:
Dr. Yusuf Karabulut, Dr. Sercan Gücenmez
11:15 – 11:25 Romatolojide kortikosteroid kulanımı
Dr. Sadettin Uslu
11:25 – 11:35 Apremilast
Dr. Melike Ersoy
11:35 – 11:45 TNF-Alfa Blokerleri
Dr. Pınar Talu
11:45 – 11:55 Hedefe Yönelik Sentetik DMARD’lar
Dr. Gezmiş Kimyon
11:55 – 12:05 IL-17 İnhibitörleri
Dr. Önay Gerçik
12:05 – 12:15 IVIG Tedavisi
Dr. Uğur Karasu
12:15 – 12:30 Kapanış